Våbeninvestering
Invester i fred, ikke krig
Triodos Investment Magagement kommer her med tre gode grunde til, at professionelle investorer skal holde sig fra våbeninvesteringer. I stedet er der masser af investeringsmuligheder, som både kan give afkast på markedsniveau og samtidig fremme fred og værdighed, lyder det i klummen her.
Som barn i 80'erne voksede jeg op med truslen fra Sovjetunionen, den kolde krig og våbenkapløb. Sammen med 550.000 andre deltog jeg i Malieveld-demonstrationen mod atomvåben i 1983. Jeg husker godt stemningen. Frygt og ophidselse hang i luften. Da truslen endelig ophørte med det sovjetiske imperiums undergang, var alle meget glade.
Her i Europa har vi været velsignet med årtiers fred. Og vi har haft økonomisk fremgang. Men nu, som voksne i 2025, sniger de samme bekymrende sætninger sig ind i den offentlige bevidsthed igen.
Det er klart, at Europa skal indhente det forsømte for at kunne forsvare sig selv. Men mens fortællingen om våben intensiveres, vil jeg gerne minde velmenende professionelle investorer om tre vigtige ting.
Våbenindustrien mangler ikke penge
For det første: Den europæiske våbenindustri mangler ikke investeringer. De beder om offentlige kontrakter. Formanden for en af Europas største våbenproducenter, Stefano Pontecorvo, gjorde det for nylig klart i et panel arrangeret af Den Europæiske Investeringsbank.
"Vi har ikke brug for jeres penge", forklarede han. "Giv os kontrakterne og genopliv forsyningskæden."
En anden ledende skikkelse i branchen er helt enig. Frank Thiser, Chief Financial Officer hos droneproducenten Quantum Systems, understregede, at det er den manglende statslige efterspørgsel efter våben, der blokerer, ikke manglen på private investeringer.
Det viser tydeligt, at regeringerne er de vigtigste aktører, når det handler om at sikre vores sikkerhed. Investorerne skal holde sig ude af det. Som jeg argumenterede for i min sidste klumme, er der et utal af miljømæssige, sociale, ledelsesmæssige og økonomiske grunde til, at private investeringer aldrig bør finansiere våben. Det er en uønsket, unødig og usikker risiko for fonds- og investeringsforvaltere at tage.
Dine investeringer betyder noget
For det andet: For at forebygge fremtidige konflikter må vi integrere sociale faktorer i vores risikostyring. Når det gælder truslen om krig og konflikt, har regeringer og investorer forskellige roller.
Mens det er regeringernes pligt at forvalte den offentlige velfærd og forsvare vores frihed, bør institutionelle investorer og formueforvaltere bidrage til økonomiernes langsigtede velstand og rentabilitet. Vi skal se fremad. Det er her, der er et presserende behov for vores kompetencer.
Min opfordring til alle investeringsansvarlige lige nu er at spørge sig selv: ”Er jeg potentielt med til at skabe konflikter, f.eks. ved at tilsidesætte menneskelig værdighed eller øge uligheden?"
Hver eneste investeringsbeslutning, vi træffer, har en impact. Positiv eller negativ. Fra tekstilkæder, der outsourcer tøjarbejdere, til producenter af elektriske køretøjer, der er afhængige af kobolt- og litiumminedrift. Hvis du ikke tydeligt kan se den indvirkning, du har, kan du ikke vurdere risikoen korrekt. Så er det sandsynligvis ikke en god investering.
Når en investering bidrager til ulighed, kan den lægge grunden til fremtidig populisme, oprør og konflikt. Desperate og traumatiserede mennesker uden rettigheder og uden noget at miste bliver ikke født, de bliver skabt. Og man behøver ikke at være et geni for at se, hvordan årtiers ulighed udløser oprør og blodsudgydelser.
Problemet forværres af, at 360 millioner klimamigranter er tvunget til at flytte til nye samfund, hvilket yderligere øger de sociale spændinger og de negative holdninger til immigration.
Klimakrisen er en af de vigtigste udløsende faktorer for konflikter og sociale risici. Ved at ignorere interesserne i det globale syd har den uhæmmede kapitalisme skabt alvorlige sociale konsekvenser, som især rammer dem, der stort set ikke har bidraget eller tjent på det.
Men i sidste ende skelner naturen ikke: Multimillionærer i Los Angeles - nogle uden forsikring - så i januar hjælpeløst til, mens deres palæer brændte ned til grunden. Og i Kina lider folk på tværs af samfundslagene af luftforurening. Miljøkatastrofer og social uro er indlysende årsager til konflikt.
Som investeringsforvaltere skal vi derfor integrere sociale risikofaktorer i vores investeringsproces. Vi skal instruere vores teams i at bevise, at aktiverne ikke forværrer uligheden eller skaber grobund for fremtidige spændinger. Det handler faktisk om at reducere risici i investeringer. Men det handler også om at søge investeringer, der styrker den sociale struktur og bidrager positivt til konfliktforebyggelse.
Eksempler er lokal grøn energiproduktion og opbevaringsløsninger, der reducerer vores energiafhængighed, eller kooperative strukturer, der ikke lader nogen i stikken i energiomstillingen.
Man kan også tænke på boliger, der er til at betale, løsninger med rent vand eller adgang til finansielle tjenester - alle sektorer, der kan investeres i. Den nuværende grønne taksonomi handler mere om positiv indvirkning end om risikostyring. Indtil der findes en social taksonomi, må vi selv gøre dette arbejde og filtrere skadelige investeringer fra.
Sådan kan vi investere i fred
For det tredje: Verden har brug for, at vi træder til med fredelige og rentable investeringer. Den gode nyhed er, at der er hundredvis - sandsynligvis tusindvis - af forskellige investeringsmuligheder, som kan give afkast på markedsniveau og samtidig fremme fred og værdighed.
Nogle af de lavthængende frugter er effektive mikrofinansieringslån. Hos Triodos Investment Management mødes vi direkte med låntagerne for at se, hvordan de bruger midlerne. Et eksempel på et virkningsfuldt mikrolån er, når landmænd bruger pengene til at tilpasse deres afgrøder til et ændret klima, hvilket naturligvis også øger deres fortjeneste.
Fred og værdighed tager mange former. Når det handler om at fremskynde energiomstillingen - som selvfølgelig er dybt forbundet med at reducere globale miljøkatastrofer og konflikter - har vi fundet ud af, at inklusion fungerer bedst. Når udviklere engagerer sig i lokalsamfund og giver noget tilbage, bliver resultaterne bedre.
Investeringsforvaltere bør som minimum holde øje med tegn på andelsselskaber, overskudsdeling og sociale forbedringer, når de beslutter, hvor de vil investere deres kunders penge. Langsigtede investorer skal se på det større billede.
Vi har brug for sammenhold. Og vi er nødt til at holde os på vores banehalvdel. Lad regeringen sørge for kontrakterne. Og lad os investere i en retfærdig og fredelig økonomi.
I 1980'erne overvandt vores forældre truslen om krig. Nu er det vores tur til at tage skridtet videre. Vi skal have vores penge til at flugte med vores mål og investere i fred.
Spørgsmål til investering?
Du er altid velkommen til at ringe eller skrive til os, hvis du vil høre mere om Merkurs investeringsunivers eller har spørgsmål til investering.